Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaTeknolojiElon Musk İnsan Beynini Bilgisayara Bağlayan Teknolojisi Neuralink’i Tanıttı

Elon Musk İnsan Beynini Bilgisayara Bağlayan Teknolojisi Neuralink’i Tanıttı

Elon Musk, şirketi Neuralink’in beyin-bilgisayar arayüzünü ilk kez gösterdi. 28 Ağustos’ta yaptığı duyuruda Neuralink cihazının prototiplerini açıkladı ve domuzları beyinlerine yerleştirilen cihazlarla gösterdi.

2016 yılında Musk tarafından ortaklaşa kurulan San Francisco merkezli Neuralink, Alzheimer, demans ve omurilik yaralanmaları gibi nörolojik rahatsızlıkları iyileştirmeye yardımcı olmak için en karmaşık insan organına binlerce elektrot içeren kablosuz beyin-bilgisayar arayüzlerini yerleştirmeyi hedefliyor.

Hafıza kaybı, işitme kaybı, depresyon ve uykusuzluk gibi rahatsızlıklara değinen Musk, Cuma günkü bir web yayınında “İmplante edilebilir bir cihaz aslında bu sorunları çözebilir” dedi.

Musk daha sonra “üç küçük domuz demosu” olarak tanımladığı şeye döndü. Beyninin burnunu kontrol eden kısmında bir Neuralink implantı bulunan bir domuz, saman koklamaya başladı ve hayvanın sinirsel aktivitesini izleyen bir grafikte sivri uçları tetikledi.

Musk, şirketin her birinde iki implant bulunan üç domuza sahip olduğunu ve domuzların “sağlıklı, mutlu ve normal bir domuzdan ayırt edilemez” olduğunu söyledi. Musk, şirketin implant verilerini kullanarak “yüksek doğrulukta” koşu bandı çalışması sırasında bir domuzun uzuv hareketini tahmin ettiğini söyledi.

Şirketin baş cerrahı Dr. Matthew MacDougall Cuma günü yaptığı açıklamada, Neuralink’in az sayıda insan hastayla yaptığı ilk klinik denemelerinin felç veya paraplejiyi tedavi etmeyi amaçladığını söyledi, ancak bir zaman işaret edilmedi.

Musk, Cuma günkü etkinliğin odak noktasının para toplamak değil, işe almak olduğunu söyledi. Musk, Tesla Inc ve SpaceX gibi şirketler aracılığıyla roket, hyperloop ve elektrikli araç teknolojileri de dahil olmak üzere, daha önce akademik laboratuvarlarla sınırlı olan yeniliklerin gelişimini büyük ölçüde hızlandırmak için çeşitli uzmanları bir araya getiren bir geçmişe sahiptir.

Neuralink, 100 milyon doları Musk’tan gelen 158 milyon dolarlık fon aldı ve yaklaşık 100 kişiyi istihdam ediyor.

Sağlık hizmetinin ötesinde, yapay zekanın riskleri konusunda sık sık uyarıda bulunan Musk, implantın “insanlığın geleceğini yapay zekaya göre bir medeniyet olarak güvence altına alacağını” söyledi.

Musk, Neuralink’in yaklaşık sekiz milimetre çapında veya parmak ucundan daha küçük olan sensörünü “kafatasında küçük tellerle bir Fitbit” olarak tanımladı.

Bilim adamları, beyinleri ve bilgisayarları birbirine bağlamayla ilgili en son araştırmaların çoğunun hayvanlar üzerinde yapıldığını, güvenlik zorlukları ve daha büyük insan denemelerini engelleyen uzun düzenleyici onay prosedürleri ile birlikte yapıldığını belirtti.

Temmuz 2019’daki bir Neuralink sunumunda Musk, şirketin bu yılın sonuna kadar insanlarla denenmesi için düzenleyici onay almayı hedeflediğini söyledi.

Nörobilim uzmanları, Neuralink’in insanlarda beyin aktivitesini okuma ve canlandırma misyonunun uygulanabilir olduğunu, ancak şirketin zaman çizelgesinin aşırı iddialı göründüğünü söyledi.

İşitme kaybını ve Parkinson hastalığını tedavi etmek için sinirleri ve beyin bölgelerini elektronik olarak uyaran küçük cihazlar, on yıllar boyunca insanlara implante edildi. Sinirbilimciler ayrıca spiral kord yaralanmaları veya felç gibi nörolojik durumlar nedeniyle vücut fonksiyonlarının kontrolünü kaybeden az sayıda insanla beyin implantı denemeleri yaptılar.

Bu denemelerdeki insanlar, robotik uzuvları veya bilgisayar klavyesi veya fare imleci gibi küçük nesneleri kontrol edebilir, ancak henüz daha karmaşık görevleri tamamlamamıştır.

Gelişmiş bir robotun yardımıyla, alıcı sadece lokal anestezi altındayken, motor ve duyusal işlevlerden sorumlu beyin bölgelerine insan saçından daha küçük esnek ipler veya teller implante edilir. Musk, Neuralink implant ve ameliyatın birlikte sonunda birkaç bin dolara mal olacağını söyledi.

Furkan Yasin Engin
Furkan Yasin Engin
Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
RELATED ARTICLES

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler