Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaTeknolojiRobot Böcekler İnsanlığın Yeni Dostu Olacak

Robot Böcekler İnsanlığın Yeni Dostu Olacak

İnsanlar artık ulaşmakta zorlandıkları yerlerde robotlardan yardım alıyorlar. Yanardağlar, okyanusların derin noktaları, çökme tehlikesi olan mağaralar ve uzay. İnsan hayatının değerinin arttığı bir yüzyıldayız. Avrupa ülkeleri savaşlardan uzak durmaya, insan hayatını daha çok değerli kılmaya ve pasaport sorunlarını ortadan kaldırmaya çalışıyor. Dünya savaşları, salgın hastalıklar ve değersiz çalışma koşullarıyla geçen yüzyıllardan sonra 21. yüzyıl büyük bir etik fark yaratıyor.

İnsan hayatının değerini artırmadaki bir önemli adım da robot dostlarımız. Ölüm veya yaralanma tehlikesi yüksek bölgelerde imdadımıza yetişen robotlar bilimsel bir çok araştırma için de kaynak sağlıyor. Son dönemde özellikle drone’larda gördüğümüz sürü teknolojisinin gelişmesiyle bu robotlar sürü halinde de hareket edebilmeye başlayacak.

Swarms of autonomous insect robots could prove key to future planetary  exploration | TechCrunch

Boyutları küçülecek robotlar sürü halinde hareket ederek kısa zamanda çok daha geniş arazileri araştırabilecek.

California State üniversitesinden Prof. Dr. Nhut Ho, bir robot böcek projesiyle ABD hükümetinden 538.000 dolarlık bir ödül aldı. Sürü halinde yaşayan hayvanları ekibiyle inceleyen bilim insanı otonom olarak çalışabilen robot böcekler geliştirdi. Bu böcekler yukarıda saydığımız tehlikeli bölgelerde araştırma yapmak için kullanılabilecek. Sürü davranışı gösterecek olan bu robotlar belirlenen araziyi hızla inceleyebilecek. Araştırmanın tamamı için tıklayın.

Bu tip projeleri gerçekleştirebilmek için mühendislik dallarının yanı sıra psikoloji ve biyoloji gibi bilimlerden de yararlanmak gerekiyor. Yapay Zeka uzmanları diğer bilimlerden aldıkları destekler ile bu robot hayvanlara bir zeka algoritması tasarlıyor ve gerçek davranışlarına uygun hareket etmelerini sağlıyor. Hayvanların zekası ve davranışlarına göre bu sürecin zorluğu artıyor. Örneğin bir robotun insana benzer özellikler sergilemesi bir böceğe benzer özellikler sergilemesinden çok daha zor. Araştırma görevleri için milyonlarca doları tek bir insansı robota harcamak yerine, ortak bilince bağlı hareket eden bir robot sürüsüne harcamak çok daha efektif oluyor.

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

2 YORUMLAR

  1. Bu teknolojiyi uretenlerin, bu cihazlari iyi niyetli kullanacagini dusunmuyorum. Black Mirror’daki gibi bir sahne insanligi bekliyor olabilir. Sevgiler…

    • Şüphesiz bilimsel araştırmalarda kullanıldığı gibi askeri alanlarda ve casusluk amaçları için de kullanılacaktır. İnsanlık olarak iyi şeyleri kötü amaçlarla kullanmaya bayılıyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler