Teknoloji

Saniyede 178 Terabitlik İnternet Hızına Ulaşıldı

Bu hızda bir internet bağlantısı, tüm Netflix kitaplığının bir saniyeden daha kısa sürede indirilmesini mümkün kılacaktır.

Londra Üniversitesi Akademisi (UCL) mühendislerinden oluşan bir ekip, İnternet üzerinden veri aktarımı için yeni bir rekor hız elde etti. UCL araştırma ekibi, Xtera ve KDDI Research adlı iki şirket ile birlikte saniyede 178 terabit (saniyede 178.000.000 megabit) veri aktarım hızına ulaştı. Bu hızda, tüm Netflix kütüphanesini bir saniyeden daha kısa sürede indirmek mümkün olacak.

Dünyada halihazırda kurulu olan herhangi bir sistemdeki internet kapasitesi, UCL ekibinin ulaştığı kapasitenin yarısı kadardır. Lidia Galdino (UCL Elektronik ve Elektrik Mühendisliği) liderliğindeki ekibin ulaştığı yeni internet hızı, Avustralya’da geliştirilen ve saniyede 44,2 Terabit veri hızına ulaşabilen bir optik yonga da dahil olmak üzere diğer deneysel cihazları çok geride bırakıyor. Yeni rekor hız, bir önceki rekor olan 150 Tbps ile Japonya’daki bir ekibin sahip olduğu hızdan beş kat daha hızlı.

Ekip tarafından açıklandığı gibi rekor hız, verileri optik fiberde tipik olarak kullanılandan çok daha geniş bir renk yelpazesi veya dalga boyları aracılığıyla ileterek elde edildi. Yani, mevcut altyapı 4.5 THz’lik sınırlı bir spektrum bant genişliği kullanıyor ve 9THz ise ticari bant genişliği sistemleri için kullanılıyor. Araştırmacılar ise 16.8THz’lik bir bant genişliği kullandılar.

Bunu başarmak için araştırmacılar, yeni Geometrik Şekillendirme (GS) takımyıldızları geliştirerek bu daha geniş bant genişliği ve maksimum hızda sinyal gücünü artırmak için gereken farklı amplifikatör teknolojilerini birleştirdiler. Bunlar temel olarak, ışığın faz, parlaklık ve polarizasyon özelliklerinden en iyi şekilde yararlanan sinyal kombinasyonlarının kalıplarıdır. Bu şekilde, her bir dalga boyunun özelliklerini değiştirebildiler.

Furkan Yasin Engin

Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna da göz atın

Close
Close