Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaTeknolojiBulutların ve Sisin Arkasını Görmenin Bir Yolu Bulundu

Bulutların ve Sisin Arkasını Görmenin Bir Yolu Bulundu

Stanford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar bir tür X-ışını görüşü geliştirdiler. Araştırmacılar, otonom arabaların çevrelerindeki dünyayı “görmesini” mümkün kılana benzer bir donanımla çalışarak, sistemlerini, ışık parçacıklarının veya fotonların hareketine dayalı olarak üç boyutlu gizli sahneleri yeniden oluşturabilen oldukça verimli bir algoritma ile geliştirdiler. Nature Communications’da 9 Eylül’de yayınlanan bir makalede ayrıntılı olarak açıklanan testlerde, sistemleri 1 inç kalınlığındaki köpük tarafından engellenen şekilleri başarıyla yeniden oluşturdu. İnsan gözüyle duvarların arkasını görmek gibi.

Stanford’da elektrik mühendisliği profesörü yardımcısı ve makalenin kıdemli yazarı Gordon Wetzstein, “Birçok görüntüleme tekniği, görüntüleri biraz daha iyi, biraz daha az bulanık gösteriyor, ancak bu gerçekten görünmeyeni görünür kıldığımız bir şey. Bu gerçekten her tür algılama sistemi ile mümkün olabileceklerin sınırlarını zorluyor. İnsanüstü bir vizyon gibi. ”

Bilim insanlarının söz konusu sistemi, tıp alanındaki uygulamalar için mikroskobik ölçekte engel arkası görüntüler oluşturabileceği gibi otonom araçlar gibi günlük kullanım ve uydudan yeryüzünün görüntülenmesi gibi makro uygulamalar için de kullanılabilmeyi hedefliyor.

Furkan Yasin Engin
Furkan Yasin Engin
Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler