Teknoloji

Amazon One, Avucunuzla Ödeme Yapmanızı Sağlayacak

Amazon, avuç içi tanıma kullanan yeni bir biyometrik ödeme sistemini tanıttı. Amazon One adlı sistem, insanların bir mağazada ödeme yapmak, stadyum gibi bir yere girmek gibi günlük aktiviteleri yapmak için avuçlarını kullanmalarını hedefliyor.

En özet şekilde kendi avuç içinizi kişisel kredi kartınıza çevirecek olan Amazon One, avuç içinde her insana özgü olan bazı noktaları inceleyerek avucunu gösteren kişinin kim olduğunu anlayabiliyor. Cihaz, avuç içindeki çizgiler ve yükseltilerle birlikte damar desenlerini inceleyerek bir avuç imzası oluşturuyor.

Sistem ilk başta, Amazon’un Seattle’daki kendi Go mağazalarında kullanılacak ve şirket önümüzdeki aylarda Amazon One’ı diğer Amazon mağazalarına eklemeyi planlıyor.

Amazon’un yeni ödeme sisteminden faydalanmak içinse Amazon hesabına sahip olmak gerekmeyecek. Ödeme sistemini kullanmak için önce cihazda avucunuzu kaydetmeniz gerekecek. Ardından kredi kartınız ve telefon numaranız yeterli olacak. Dileyen kullanıcılar, istedikleri zaman Amazon One’a sundukları biyometrik verilerin silinmesini sağlayabilecek.

Furkan Yasin Engin

Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close