Teknoloji

NASA 4G Teknolojisini Ay’a Taşıyacak

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Ay projelerine bir yenisini ekliyor. Yeni görevlerle Ay’da daha detaylı araştırmalar yapmak isteyen kurum 4G teknolojisini Ay’a taşıyacak.

CNN’in yakın zamanda yaptığı bir habere göre NASA sadece Ay projeleri için ayrılan 370 milyon dolarlık bütçesinin 14 milyon dolarını BellLabs adlı bir firmaya aktardı. BellLabs kökü Alexander Graham Bell’e dayanan bir telekomünikasyon şirketi. 1925’te kurulan bu şirketin 2016’dan beri Nokia’nın altında hizmet verdiğini hatırlatmakta fayda var.

nokia-logo | Stuff

Bu proje ve anlaşma kapsamında kurumların hedefi 2028 yılına kadar Ay’a işlevsel bir üs kurabilmek ve Ay üzerinde 4G teknolojisini kullanılır hale getirmek. Bu projeler sonucu Ay’da aynı Uluslararası Uzay İstasyonu gibi bir üs kurulabilir ve astronotlar bu üslerde konaklayarak uzun süreli görevleri yerine getirebilir.

NASA dan Yeni Ay Projesi Artemis | AsTekno

NASA, Artemis projesi kapsamında 2021, 2022 ve 2024 yıllarında Ay’a uçuşlar gerçekleştirecek. SpaceX, Avrupa Uzay Ajansı ve Japonya gibi destekçilere sahip Artemis projesi 2030 yılına kadar sürdürülecek ve başarılı olması durumunda Ay kolonize edilmeye başlanacak. Bu bakımdan NASA’nın Nokia ile olan anlaşması da Artemis projesine etki edecek bir yatırım denilebilir.

Atabek Batuhan Bilgiç

•İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 2. Sınıf Öğrencisi •İstinye Üniversitesi Girişimci Mühendisler Kulübü kurucu başkanı •IoT-İstinye Çekirdek Takım Üyesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna da göz atın

Close
Close