Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaSağlıkİnsanın Dijital İkizi Oluşturulabilir mi?

İnsanın Dijital İkizi Oluşturulabilir mi?

Dijital ikiz kavramını fiziksel dünya ile sanal dünya arasındaki köprü gibi düşünebiliriz. Bu iki dünya arasındaki bağı sağlayan dijital ikiz sayesinde veri analizleri yapabilir, sistemleri izleyebilir ve hatta ortaya çıkabilecek sorunları önceden görüp onarım sağlayabiliriz. Bununla beraber, yapılan projelerin onarımını sanal ortamda yaparak, gerçek hayatta oluşabilecek yüksek maliyetlerden de kurtulabiliriz.

Dijital ikiz, 2002 yılında ortaya çıkmış bir düşünce olsa da günümüzde IoT ile beraber çok daha tanınır hale gelmiştir. Şu anda birçok şirket, üretimini piyasaya sürmeden önce sanal ortamda kullanımı deneyimliyor. SAP firmasının IoT Kıdemli Başkan Yardımcısı Thomas Kaiser’e göre bir işin varlığı ve iş sürecinin döngüsü açısından dijital ikiz bir zorunluluk haline geliyor. Aynı zamanda Kaiser’e göre bu zorunluluğu yerine getirmeyen şirketlerin rekabet yarışlarında geri kalacağını düşünüyor.

İnsanın Dijital İkizi

Dijital ikiz kullanımıyla insan vücudundaki doku ve organların dijitalleşmesi, ileride meydana gelebilecek hastalıkların önlenmesi açısından çok önemli bir adım. Bu sanal kopya yalnızca fizyolojik ve anatomik olarak değil aynı zamanda iç durumu da dijitalleştirmiş olacak. Ancak insan vücudunun sanallaştırılması diğer mühendislik ürünlerinin sanallaştırılmasından çok daha uzun süren süreçleri içerecek. Yani yapılan çalışmalarda gerçek üründen, verileri net olarak sağlayabilen özel sensörler, insan üzerinde yeterli olamayacak. Kan testleri ve bölgeye özel taramalarla daha net veriler elde edilebilecek.

İnsan vücudunun karmaşıklığı dijitalleşmeyi zorlaştırsa da ciddi bir başarı elde edilmesiyle sağlık açısından çok büyük bir gelişim olacak. Böyle zor bir süreç içinde biyomühendislik, biyomedikal, matematik ve bilgisayar bilimi gibi dalların iş birliği içinde çalışması da önemli.

Dijital ikiz sayesinde doku ve organlarımız sanal ortamda incelenebilir.

Peki insanların dijital ikizi oluşturulursa hayatımız da neler değişir düşündünüz mü? Hastalıkların erken teşhisi, kişiye özel ilaç kullanımı, gelecekte vücutta meydana gelecek değişimlerin önceden bilinmesi… Bunların yanında hastaların hastanede oluşturduğu kalabalık da son bulabilir çünkü siz nerde olursanız olun doktorunuz dijital ikiziniz üzerinden tanı koyabilecektir. Tüm bu gelişmeler sayesinde sağlık çok daha kolay takip edilebilir olacak.

Kaynakça

Winally. “İnsanın Dijital İkizi Oluşturulabilir mi?” 17 Ekim, 2020. https://www.winally.com/2020/07/insanin-dijital-ikizi-olusturulabilir-mi/

Challenge Advisory. “Are digital twins capable of growing body parts.” 17 Ekim, 2020. https://www.challenge.org/insights/growing-body-parts-using-digital-twin/

Ayşe Bilgili
Ayşe Bilgili
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler