GenelTeknoloji

Türksat 5A Uydusu Uzaya Fırlatılacak

2017’nin Kasım ayında Airbus Defence And Space (Airbus D&S) ile imzalanan sözleşme ile Türksat 5A ve 5B uydularının tasarım ve üretimi başlamıştı. Türksat 5A uydusunun, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Türksat yetkilileri tarafından teslim alındığı duyuruldu. Türksat 5A uydusunun, SpaceX’in Florida Cape Canaveral’da bulunan fırlatma merkezine gönderileceği ve ardından 30 Kasım tarihinde Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatılacağı da açıklandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yaptığı açıklamaya göre 31 derece doğu yörüngesinde konumunu alacak olan ve 10 kilovat faydalı yük gücüne sahip 5A uydusunun frekans ve yörünge hakları 30 yıl boyunca güvence altında olacak.

Yeni nesil “elektrikli itki sistemi” ile üretilen Türksat 5A ve yapımı devam eden 5B uyduları Türkiye’nin haberleşme ihtiyacını büyük ölçüde karşılayacak. Türksat 5B uydusunun da 2021 yılının ilk çeyreğinde yine Florida’dan fırlatılması planlanıyor.

Türksat 5A’nın bir önemli özelliği de %20 yerli ve milli kaynaklarla geliştirilmiş ilk yerli teknolojilerin kullanılmasıdır. Gelecek olan bir diğer 5B uydusunda ise daha fazla yerli ve milli kaynaklar kullanılacaktır. Yapılan projelerin ileri aşamalarında planlanan şey ise, 6B uydusunu tamamen yerli kaynaklarla geliştirip üretmektir.

 

Türksat 5A uydusunun fırlatılması için geri sayım çoktan başladı. Eğer siz de geri sayım bitmeden hatıra bileti almak isterseniz buradan biletinizi edinebilir ve 31° Doğu yörüngesinde Türkiye’nin Türksat tarafından temsil edilme heyecanına dahil olabilirsiniz.

 

Ayşe Bilgili

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna da göz atın

Close
Close