Teknoloji

Yeni ‘Süper Beyaz’ Boya Binaları ve Arabaları Soğutabilir

Yeni boya o kadar iyi ki, klima ihtiyacının yerini alabilir.

Purdue Üniversitesi mühendisleri tüm yüzeyleri soğuk tutabilen beyaz bir boya geliştirdiler – Bu boya %95,5 oranında güneş ışığını yansıtır ve ısıyı verimli bir şekilde yayar.

Hiç enerji tüketmeden neredeyse bir buzdolabı gibi davranır

Purdue makine mühendisliği profesörü Xiulin Ruan, “Doğrudan güneş ışığında bir yüzeyin, hava durumunun o bölge için bildirdiği sıcaklıktan daha soğuk olması çok mantıksız, ancak bunun mümkün olduğunu gösterdik.” dedi.

Boya, neredeyse hiç güneş enerjisi emmeden ve kullanıldığı yerden ısı göndererek çalışır. Hatta ısıyı Dünya’dan uzağa, gezegenimizi artık etkilemeyeceği derin uzaya göndererek iklim değişikliğine önüne geçilmesine yardımcı olabilir.

Başarısı deneylerle kanıtlandı

Purdue araştırmacıları, yeni ürünlerinin etkinliğini kanıtlamak için çatı deneylerinde normal beyaz boyaya kıyasla boyalarının kızılötesi kamera görüntülerini aldılar. Sonuçlar etkileyici olmaktan başka bir şey değildi.

Araştırmacılar tarafından ticari beyaz boyanın (sıcak) yanında geliştirilen beyaz radyatif soğutma boyasını (soğuk) gösteren bir kızılötesi kamera görüntüsü

Yukarıda da gözüktüğü gibi boya hem çevresinden hem de ticari muadilinden daha düşük bir sıcaklığa sahiptir. Deney, Purdue’nin yeni boyasının doğrudan güneş ışığı altında daha düşük bir sıcaklığı koruyabildiğini ve daha fazla ultraviyole ışınlarını yansıtabildiğini kanıtladı.

Deneyi ayrıntılı açıklamalarla aşağıdan izleyebilirsiniz:

Furkan Yasin Engin

Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close