Pazartesi, Haziran 24, 2024
Ana SayfaTeknolojiSoundBeaming Teknolojisi

SoundBeaming Teknolojisi

Şimdiye kadar iki farklı ses dinleme yolu vardı. Bunlardan ilki açık bir şekilde konuşmacılar tarafından çıkan sesi dinlemekti. Diğeri ise kulaklık yoluyla cihazlardan gelen sesleri dinlemekti. İsrail merkezli Noveto firmasının yeni geliştirdiği SoundBeaming ile artık kulaklığınız olmadan ve üstelik kimseyi rahatsız etmeden istediğinizi dinlemeniz mümkün olacak! 

 

SoundBeaming ile çeşitli kaynaklardan gelen sesleri özel olarak ve başkalarını rahatsız etmeden duyabilirsiniz. Ve ses doğrudan kulakların dışına yayıldığı için dinleme çok daha duyusal ve doğal hale gelir. Üstelik SoundBeaming ile karmaşık kulaklık aksamlarına ihtiyaç duymadan sesleri 3D olarak deneyimleyebiliyorsunuz.

SoundBeaming, sesi kulakların hemen dışına yerleştirmek için ultrasonik dalgalar kullanarak çalışır. Dalgalar, Noveto’nun geliştirdiği tescilli DSP algoritmaları kullanılarak üretilir ve özel olarak tasarlanmış bir dönüştürücü dizisi aracılığıyla havaya itilir. İçeriden küçük bir hoparlör gibi görünebilir, ancak çıkan hiçbir şeyi duyamayacaksınız.

Donanıma yerleştirilmiş 3D algılama modülü ise kulaklarınızın konumunu gerçek zamanlı olarak bulur ve izler; bu noktada ultrasonik dalgalar, kulakların hemen dışındaki küçük ses ceplerinde birleşir. Bu aşamada ses başkalarını rahatsız etmeden normal akustik dalgalar olarak tekrar duyulabilir.

Dinleme hissi doğrudan bir bilim kurgu filminden geliyormuş gibi. 3D ses o kadar yakın geliyor ki, kulaklarınızın içinde ve önlerinde, üstünde ve arkasında gibi hissediliyor.

Uzamsal 3D yeteneği, kafa hareketinden bağımsız olarak uzayda herhangi bir yere yerleştirilmiş sesleri deneyimlemeyi mümkün kılar.

Bu teknoloji ile sesi neredeyse beyninizin içindeymiş gibi hissedecek ve gerçek 3D ses özelliğini deneyimleyerek geleneksel dinlemenin ötesine geçebileceksiniz. Uzun süre kulaklık takmaktan yorulan kişiler için inanılmaz bir teknoloji! Üstelik kimseyi rahatsız etmeden istediğiniz ses yüksekliğinde şarkılar dinleyebilir, oyun oynayabilir veya işinizi yapabilirsiniz. SoundBeaming ile çok daha iyi deneyimler yaşayabileceğiniz bazı alanlara örnek vermek gerekirse video konferanslar, televizyonlar, ev eğlence sistemleri ve akıllı araçlar verilebilir.

Şirketin ilk tüketici cihazı olan SoundBeamer 1.0’ın Aralık 2021’de piyasaya sürülmesi planlanıyor. Bu ürün, öncelikle video konferanslar için tasarlanmış, ancak podcast’lerden meditasyona ve daha fazlası için de kullanılabilir olacak.

 

Merve Eyüboğlu
Merve Eyüboğlu
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği | IEEE İTÜ ComSoc Tanıtım ve Tasarım Koordinatörü
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler