Cuma, Temmuz 12, 2024
Ana SayfaNesnelerin İnternetiYapay ZekaYeni Geliştirilen Çip & Işıkla Çalışan Yapay Zeka

Yeni Geliştirilen Çip & Işıkla Çalışan Yapay Zeka

Araştırmacılar; görüntüleme, işleme, makine öğrenimi ve belleği, ışıkla çalışan tek bir elektronik çipte bir araya getiren bir yapay zeka teknolojisi geliştirdiler.

Üretilen prototip, insan beyninin görsel bilgiyi işleme şeklini taklit ederek yapay zeka teknolojisini küçültüyor. Nano ölçekli ilerleme, yapay zekayı yürütmek için gereken temel yazılımı görüntü yakalama donanımıyla tek bir elektronik cihazda birleştiriyor. İlerleyen gelişmeler ile ışık odaklı prototip, drone ve robotik gibi daha akıllı ve daha küçük otonom teknolojilerin yanı sıra akıllı giyilebilir cihazlar ve yapay retinalar gibi biyonik implantların üretimi de sağlanabilir.

RMIT Üniversitesi öncülüğündeki Avustralyalı, Amerikalı ve Çinli araştırmacılardan oluşan uluslararası bir ekipten yapılan çalışma Advanced Materials dergisinde yayınlandı. RMIT’den baş araştırmacı Doçent Sumeet Walia, prototipin güçlü bir cihazda beyin benzeri işlevsellik sağladığını söyledi.

 

 

Walia, “Yeni teknolojimiz, birden çok bileşeni ve işlevi tek bir platforma getirerek verimliliği ve doğruluğu kökten artırıyor” dedi.

Genellikle yapay zeka, büyük ölçüde yazılıma ve site dışı veri işlemeye dayanıyor. Yeni prototip ise, yerinde ve hızlı kararlar için elektronik donanım ve zekayı bir araya getirmeyi hedefliyor.

Yapay zeka çipi, farklı ışık dalga boylarına tepki olarak elektrik direncini değiştiren ultra ince bir malzemeye (siyah fosfor) dayanıyor. Görüntüleme veya bellek depolama gibi farklı işlevler, çip üzerine farklı ışık renkleri parlatılarak elde ediliyor.

Projenin amacı görmeyi bellek olarak damgalayarak beynin nasıl öğrendiğinin temek bir özelliğini kopyalayabilmek.

Merve Eyüboğlu
Merve Eyüboğlu
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği | IEEE İTÜ ComSoc Tanıtım ve Tasarım Koordinatörü
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler