Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaTeknolojiZırhlı Savaşların Geleceği

Zırhlı Savaşların Geleceği

Düşman hattını ezip geçen tanklar, 20. yüzyıldaki savaşların simgesi haline gelmişlerdi. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, savaşlardan göğüs göğüse muharebeden giderek uzaklaşılıyor. Gelecekte farklı hikayeler olabilir. Bazı analistler, bu zırhlı devlerin altın çağlarını geride bıraktığını düşünürken, diğerleri onları savaş alanlının gelişen ve uyum sağlayan güç merkezleri olarak görüyor. Hiç şüphesiz bu teknolojik savaş araçları barış zamanlarında bile güven verecek cinsten.

Teknoloji, tankı ve ona karşı koymak için geliştirilmiş diğer silahları etkilemeye devam ediyor. Silahlı ve Hellfire füzeleri yüklenmiş bir Apache helikopteri, hedefine kitlenerek düşman hattını saniyeler içinde parçalara ayırabiliyor.

Bu arada teknolojik yenilikler, tanklara dar sokak çarpışmaları için veya çöl arazisinde düşman hattını yarabilmek için yeni imkanlar sunuyor. Güçlü silahlar ve özelleştirilmiş cephaneler herhangi bir hedefi tank ateşine karşı güçsüz hale getirebiliyor. Ayrıca yeni kompozit zırhlı kaplamalar tankları daha önce hiç olmadığı kadar iyi koruyor. Bazı önlemler, tanklara yönelen “akıllı” silahları şaşırtabilir ve bozabilir. Geniş bir cephede sıra sıra ilerleyen, ateş ve alev püsküren alışageldiğimiz ağır makinelerin aksine, geleceğin tankları devrimsel bir savaş sistemi olacak. Gizlenme teknolojileri tankları radar ve termal görüntülemeden saklayacak, insansız dron tanklar sayesinde risksiz operasyonlar gerçekleştirilebilecek.

BAE Terrier Zırhlı Kazıcı:

BAE Systems’in geliştirdiği Terrier, tanktan çok Transformers filmindeki araçlara benziyor. Bir İsviçre Çakısına benzeyen tank, mayın tespit edebiliyor, iki metrelik dalgalara karşı koyabiliyor ve sert zemini delebiliyor.  Hem karada hem derin sularda kullanılabilen bu geleceğin mekanik canavarı çift katmanlı zemin iki kişiden oluşan mürettebatı mayınlardan koruyor. Çelik gövde, silah ateşi ve şarapnellere karşı kalkan vazivesi görüyor. Ağırlığı 30 ton olan tank, 1km uzaklıktan kontrol edilebiliyor ve dev askeri uçaklar tarafından cepheye taşınabiliyor. Engelleri yıkan ve yerinden çıkaran bir eklentisi, toprağı kazabilen bir ekskavatörü ve yol yüzeylerini parçalayıp düşman cephesini yarmak için tasarlanmış bir delicisi var. Terrier’in ayrıca makineli tüfeği ve kendini savunmak için etrafa 360 derece bomba atabilme yeteneği de bulunuyor.

Hayalet Tank PL-01:

İlk olarak deniz savaş gemilerinde kullanılan gizlilik teknolojisi, yeni nesil zırhlı araçların yenilenmesinde rol oynama potansiyeline sahip. Polonya Mekanik Uygulamalar Araştırma ve Geliştirme Merkezi ve İngiltere’deki BAE Systems, PL-01 zırhlı savaş aracını geliştirmek için güçlerini birleştirdi. PL-01 tankı 105 mm veya 120 mm’lik topa sahip ve üç kişilik bir ekip tarafından yönetiliyor. Gizlilik teknolojisi, aracın kızılötesi imzasını azaltan harici ısı kontrollü kapsüller içeriyor. Kapsüller ayrıca pikseller gibi davranarak, tankın çevresini taklit edip termal kameralardan gizlenmesini de sağlıyor. Yani tank, çevresindeki ısıya uyum sağlayarak görüntüsünü değiştirebiliyor.

Hibrit Tanklar ve Avantajları:

Ortalama bir askerin destek malzemelerinin taşınması için günde 80 litre yakıta ihtiyaç var. Yakıt verimliliği, geleceğin askeri operasyon planlamalarında anahtar rol oynayacak ve bunun için de melez tanklar uygun bir çözüm olacak gibi duruyor. Yıllar süren geliştirmelerden sonra BAE Systems ve Northrop Grumman, hibrit elektrik sistemi ile çalışarak, diğer zırhlı araçlara kıyasla yüzde 20 yakıt tasarrufu sağlayan Kara Savaş Araçları (GCV) geliştirdiler. GCV, üç kişilik bir ekiple yönetiliyor ve silahlanmış dokuz kişilik bir mangayı korumalı bir şekilde cephede bir yerden bir yere taşıyabiliyor. Hibrit tankların daha az mekanik parçası olduğu için mekanik bakım gibi masrafları en aza indiriyor. Ayrıca, diğer tanklara nazaran daha sessiz bir operasyon sağlıyor. Şuanki problemi ise kendi ağırlığının fazla olması.

Turhan Can Kargın
Turhan Can Kargınhttps://turhancankargin.wordpress.com/
Bana bu linkten ulaşabilirsiniz --> turhancankargin.me
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler