Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaTeknolojiÇin "Yapay Güneş" Projesini Hayata Geçirdi

Çin “Yapay Güneş” Projesini Hayata Geçirdi

Çin “Yapay Güneş” projesini hayata geçirdi. Büyük bir enerji kaynağı olması planlanan bu yapay güneş yeni nesil bir nükleer füzyon reaktörü. 

HL-2M Tokamak nükleer füzyon reaktörü ya da takma adıyla Çin’in Yapay Güneş’i en gelişmiş deneysel nükleer sistemlerden birisi. Amacı Güneş’teki doğal tepkimelerin benzerlerini yaratarak enerji elde etmek olan sistem ilk defa başarıyla çalıştırıldı.

Reaktörün nasıl göründüğünü merak edenler aşağıdaki videoyu izleyebilir:

HL-2M Tokamak Güneş’teki doğal tepkimeleri yapay olarak gerçekleştirebilmek için 150 milyon derecenin üzerine çıkabiliyor. Bu Güneş’in çekirdeğindeki sıcaklığın 10 katı demek oluyor.  Güneş kadar büyük gök cisimlerinde fizik kanunları kağıt üstündeki gibi ilerlemez bu yüzden Güneş’in görevini taklit edebilmek için Dünya’da daha yüksek sıcaklıklara çıkmak gerekebiliyor.

HL-2M Tokamak bu tepkimeleri gerçekleştirirken ortaya çıkan plazmayı manyetik plakalar yardımıyla odaklıyor.

Is Fusion Power Within Our Grasp?

Güneşteki Tepkimeler Nasıl Gerçekleşiyor?

Bildiğimiz “yanma” tepkimesi havadaki oksijenin herhangi bir bileşikle tepkimesi sonucunda oluşur. Örneğin en temel yanma tepkimelerinden biri solunumdur. Havadan aldığımız oksijen vücuttaki karbonhidratla tepkimeye girerek karbondioksit ve su açığa çıkarır. Ama yıldızlarda oluşan bu akıl almaz sıcaklık düşündüğümüz gibi bir “yanma” olayından kaynaklanmaz. Bir “nükleer füzyon” olayıdır. Yani atomların çekirdeklerinin birleşmesi. Sonraki kısım kimya ve fizik severlerin ilgisini çekebilir.

Güneşteki tepkimelerin denklemi
Güneşteki tepkimelerin denklemi

İki hidrojen atomu bir araya gelerek bir döteryum atomu oluşturur. Yani iki protonlu bir hidrojen. Bu sırada açığa bir elektron ve bir nötrino çıkıyor. Döteryuma bir hidrojen atomu daha eklendiğinde ise helyum oluşuyor ve bu tepkimeden dışarı da fotonlar fırlıyor. Yani enerji oluşuyor. Tepkimeden çıkan helyum başka bir helyumla birleştiğinde ise fazla olan 1 protonu atıyor ve tekrar hidrojen oluşturuyor. Toplam tepkimede 2 hidrojen atomundan bir hidrojen ve bir helyum atomu oluşmuş oldu, yani Güneş hidrojen kaybetti. Güneş’in enerjisi çekirdeğinde sıkışmış tüm hidrojenler tükendiğinde yani yaklaşık 1 milyar yıl sonra sona erecek.

Çin yeni projesiyle çok büyük miktarda enerji elde edebilir, bu elde ettiği enerjinin ekonomik sonuçları da büyük olacaktır. İnsanlık şu ana kadar yapabilmek için gerekli enerji bulamadığı projeleri bu “yapay güneş”ler sayesinde gerçekleştirebilir.

 

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler