Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana Sayfa5GEricsson, Hexa-X Projesinde Teknik 6G Altyapısını Oluşturacak

Ericsson, Hexa-X Projesinde Teknik 6G Altyapısını Oluşturacak

Yeni bir Avrupa 6G amiral gemisi araştırma projesi olan Hexa-X, gelecekteki 6G sistemleri için vizyon geliştirmeye ve insan, fiziksel ve dijital dünyaları birbirine bağlamak için anahtar teknoloji sağlayıcıları geliştirmeye odaklanarak 1 Ocak 2021’de başlayacak.

Yeni Avrupa 6G amiral gemisi araştırma projesi olan Hexa-X, 6G altyapısını oluşturmak ve gelecekteki araştırma ve standardizasyon odak alanlarına yön vermek için büyük ICT, endüstri ve akademik paydaşlardan oluşan güçlü bir konsorsiyumu bir araya getiriyor.

Önemli ​​paydaşlardan oluşan bir konsorsiyumdan oluşan proje, 6G kablosuz sistemleri için teknik temeli atmaya yönelik önemli bir adımı temsil etmektedir.

Ericsson, 6G için Outlook araştırma belgesinde, “2030 dönemi” olarak adlandırdığı ve projenin ele almaya çalışacağı dört temel itici gücü tanımlıyor: sistemlerin güvenilirliği, mobil teknoloji verimliliği ile sürdürülebilirlik, hızlandırılmış otomatikleştirme ve dijitalleşme, ve sınırsız bağlantı.

Haziran 2023’e kadar çalışacak olan Hexa-X projesi, Avrupa Birliği’nin Horizon 2020 Araştırma ve İnovasyon Programı kapsamında Avrupa Komisyonu tarafından ödüllendirilecek. Ericsson, Nokia ile birlikte projeye liderlik edecek. Ericsson üç Avrupa ülkesinde temsil edilecek: İsveç, Türkiye ve Macaristan.

Ericsson’un teknik lider olarak katkısının, gelecekteki kullanım durumları, dağıtılmış MIMO, yapay zeka ve makine öğrenimi (AI / ML) ve genel 6G vizyonu ve mimarisi için zemin hazırlamada çok önemli olması bekleniyor. Ericsson, 6G için mimari sağlayıcılar üzerinde çalışma paketinin yanı sıra çeşitli görevleri de yönetecek.

Kablosuz teknolojiler bugün toplumumuz ve ekonomimiz için kritik öneme sahiptir; büyüme için önemi, 5G ve gelişimiyle birlikte giderek artmaya devam edecek ve güçlü bir şekilde artan trafik ve trilyonlarca cihazla motive edilen yeni ekosistemler ve hizmetler sağlayacaktır.

Hexa-X projesinin amacı, aşağıdaki alanlarda önemli teknoloji sağlayıcıları geliştirmeyi içerir:

  • Temelde yüksek frekanslarda yeni radyo erişim teknolojileri ve yüksek çözünürlüklü yerelleştirme ve algılama,
  • Gelecekteki ağlar için yapay zeka odaklı hava arayüzü ve yönetişim aracılığıyla bağlantılı zeka,
  • Ağ ayrıştırma ve dinamik güvenilirlik için 6G mimari sağlayıcılar.
Merve Eyüboğlu
Merve Eyüboğlu
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği | IEEE İTÜ ComSoc Tanıtım ve Tasarım Koordinatörü
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler