Perşembe, Şubat 29, 2024
Ana SayfaNesnelerin İnternetiYapay ZekaOpenAI, Yazılı Açıklamaları Görsele Çeviren Bir Sinir Ağı Geliştirdi

OpenAI, Yazılı Açıklamaları Görsele Çeviren Bir Sinir Ağı Geliştirdi

OpenAI, DALL · E adlı görüntü üreten bir sinir ağı geliştirdi. DALL · E, metin açıklamalarından görüntüler oluşturmak üzere eğitilmiş GPT-3’ün 12 milyar parametreli bir sürümü.

GPT-3, dilin büyük bir sinir ağına çeşitli metin oluşturma görevlerini yerine getirmesi için talimat vermek için kullanılabileceğini göstermişti. Görüntü GPT, aynı türden sinir ağının yüksek kaliteli görüntüler oluşturmak için de kullanılabileceğini gösterdi. OpenAI bu bulguları, görsel kavramları dil aracılığıyla değiştirmenin artık ulaşılabilir olduğunu göstermek için genişletiyor.

Oluşturulan görüntüler, çizimlerden nesnelere ve hatta değiştirilmiş gerçek dünya fotoğraflarına kadar değişebilir. OpenAI tarafından yayımlanan birkaç görsele bakalım.

GPT-3 piyasa sürüldükten sonra yapabileceği şeyler göz önüne alındığında toplumda bir endişeye sebep olmuştu. OpenAI’ın GPT-3 metin oluşturucusunun, yakın zamanda COVID-19, 5G çevresinde görülen dezenformasyon kampanyaları için sahte haberler oluşturmaya yardımcı olmak ve çeşitli demokratik süreçleri etkilemeye çalışmak gibi çıkarımlar konusunda alarma neden olması gibi, bu proje için de belirli endişelerin oluşacağı düşünülüyor.

GPT-3’de tartışıldığı gibi, OpenAI esasen teknolojiyi mümkün olduğunca sorumlu bir şekilde ortaya koyarak farkındalığı artırmaya yardımcı olduğunu ve bu tür sinir ağları kötücül amaçlar için kaçınılmaz olarak oluşturulup kullanılmadan önce sonuçların nasıl ele alınabileceğine dair araştırma yapılmasını sağladığını söylüyor.

İnsanlar her geçen gün internetteki sahte haberlere karşı bilinçlense ve okudukları her şeye inanmayı bırakmış olsalar da gözlerimizle görebildiğimize inanmaya hala alışkınız. Sahte destekleyici görüntülere sahip sahte haberler oldukça ikna edici bir kombinasyon olarak karşımıza çıkarsa insanları etkilemesi kaçınılmazdır.

Merve Eyüboğlu
Merve Eyüboğlu
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği | IEEE İTÜ ComSoc Tanıtım ve Tasarım Koordinatörü
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler