Perşembe, Şubat 29, 2024
Ana SayfaTeknolojiWi-Fi Endüstrisi, Yeni Nesil 6E Sertifikasını Başlattı

Wi-Fi Endüstrisi, Yeni Nesil 6E Sertifikasını Başlattı

Wi-Fi Alliance geçtiğimiz perşembe günü Wi-Fi 6E cihazlarını sertifikalandırmaya başladı ve süper geniş 6GHz bandında aktarılabilen her türden yeni cihazın önünü açtı.

Wi-Fi’yi denetleyen endüstri çapında bir grup olan Wi-Fi Alliance, Wi-Fi 6E’yi destekleyen ilk ürün dalgasını onaylamaya başladı. Wi-Fi Alliance, yeni açılan 6GHz bandında sinyal iletmek için donatılmış cihazlara yönelik Wi-Fi 6E sertifika programını perşembe günü duyurdu. Hareket, CES 2021 için tam zamanında geliyor ve Wi-Fi’nin şu anda ulaşabildiği en yüksek hızlarda büyük bir ek bant genişliğine erişme yeteneğine sahip yeni nesil cihazlara zemin hazırlıyor. Bu hızlar, 2019’da Wi-Fi’nin en son ve en büyük sürümü olarak piyasaya sürülmeye başlayan Wi-Fi 6 sayesinde geliyor.

Bu gelişme son yirmi yıldaki en büyük Wi-Fi yükseltmesi ve bu nedenle bağlantıların daha hızlı ve çok daha güvenilir olması bekleniyor. Çok büyük bir gelişme olmasının bir diğer sebebi ise Wi-Fi 6E, tüketici cihazlarının kullanabileceği kablosuz hava dalgalarının büyük ölçüde genişlemesine dayanıyor. Mevcut Wi-Fi cihazları, 2,4 GHz ve 5 GHz olmak üzere iki spektrum bandında çalışır. Wi-Fi 6E, bunlara üçüncüsünü (6GHz) ekliyor ve tipik Wi-Fi için kullanılan toplam hava dalgası miktarını dört katına çıkarıyor. Bunun anlamı ise daha yüksek hızlı bağlantılara sahip olabileceğiniz ve hava dalgalarının tıkanma olasılığının daha düşük olduğudur.

Yeni cihazların çoğunun Wi-Fi 6E ile gönderilmesi biraz zaman alacak. Şu anda bile tüm yeni cihazlar standart Wi-Fi 6 ile gönderilmiyor, üstelik Wi-Fi’nin bu sürümü yaklaşık iki yıl önce piyasaya sürülmeye başlandı. 2022’nin başında IDC, Wi-Fi 6 ürünlerinin sadece yüzde 20’sinin Wi-Fi 6E’yi de desteklemesini bekliyor.

Merve Eyüboğlu
Merve Eyüboğlu
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği | IEEE İTÜ ComSoc Tanıtım ve Tasarım Koordinatörü
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler