Teknoloji

Wi-Fi Endüstrisi, Yeni Nesil 6E Sertifikasını Başlattı

Wi-Fi Alliance geçtiğimiz perşembe günü Wi-Fi 6E cihazlarını sertifikalandırmaya başladı ve süper geniş 6GHz bandında aktarılabilen her türden yeni cihazın önünü açtı.

Wi-Fi’yi denetleyen endüstri çapında bir grup olan Wi-Fi Alliance, Wi-Fi 6E’yi destekleyen ilk ürün dalgasını onaylamaya başladı. Wi-Fi Alliance, yeni açılan 6GHz bandında sinyal iletmek için donatılmış cihazlara yönelik Wi-Fi 6E sertifika programını perşembe günü duyurdu. Hareket, CES 2021 için tam zamanında geliyor ve Wi-Fi’nin şu anda ulaşabildiği en yüksek hızlarda büyük bir ek bant genişliğine erişme yeteneğine sahip yeni nesil cihazlara zemin hazırlıyor. Bu hızlar, 2019’da Wi-Fi’nin en son ve en büyük sürümü olarak piyasaya sürülmeye başlayan Wi-Fi 6 sayesinde geliyor.

Bu gelişme son yirmi yıldaki en büyük Wi-Fi yükseltmesi ve bu nedenle bağlantıların daha hızlı ve çok daha güvenilir olması bekleniyor. Çok büyük bir gelişme olmasının bir diğer sebebi ise Wi-Fi 6E, tüketici cihazlarının kullanabileceği kablosuz hava dalgalarının büyük ölçüde genişlemesine dayanıyor. Mevcut Wi-Fi cihazları, 2,4 GHz ve 5 GHz olmak üzere iki spektrum bandında çalışır. Wi-Fi 6E, bunlara üçüncüsünü (6GHz) ekliyor ve tipik Wi-Fi için kullanılan toplam hava dalgası miktarını dört katına çıkarıyor. Bunun anlamı ise daha yüksek hızlı bağlantılara sahip olabileceğiniz ve hava dalgalarının tıkanma olasılığının daha düşük olduğudur.

Yeni cihazların çoğunun Wi-Fi 6E ile gönderilmesi biraz zaman alacak. Şu anda bile tüm yeni cihazlar standart Wi-Fi 6 ile gönderilmiyor, üstelik Wi-Fi’nin bu sürümü yaklaşık iki yıl önce piyasaya sürülmeye başlandı. 2022’nin başında IDC, Wi-Fi 6 ürünlerinin sadece yüzde 20’sinin Wi-Fi 6E’yi de desteklemesini bekliyor.

Merve Eyüboğlu

İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği | IEEE İTÜ ComSoc Tanıtım ve Tasarım Koordinatörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close