Perşembe, Şubat 29, 2024
Ana SayfaNesnelerin İnternetiYapay ZekaMars'taki Kraterlerin Tespiti İçin Yapay Zeka Kullanıldı

Mars’taki Kraterlerin Tespiti İçin Yapay Zeka Kullanıldı

Yapay zeka ilk kez Mars’ta daha önce keşfedilmemiş olan kraterlerin tespit edilmesinde kullanıldı. Yapay zeka aracı, Mars’ta Noctis Fossae adlı bir bölgede araştırmacıların HiRISE cihazını kullanmayı onayladığı bir krater kümesi belirledi.

Nasa’nın  Jet Propulsion Laboratuvarı’ndaki gezegen bilimciler, yapay zekayı Mars’ın 6.830 görüntüsüyle eğiterek araştırmacılara zaman kazandırmak için makine öğrenimi modeli geliştirdi. Model Mart 2010 ile Mayıs 2012 arasında oluşmuş bir krater buldu. Bu krater diğerlerine kıyasla çok küçük ve sadece dört metre çapında, bu durum da insan bilim adamlarının tespit etmesini zorlaştırıyordu. Onu bulan, otomatik bir taze çarpma krateri sınıflandırıcısı olarak adlandırılan araç, Nasa’nın Mars Keşif Gezgini’nden (MRO) çekilmiş resimleri kullanmış.

Bununla birlikte, MRO’dan gelen görüntüler genellikle kraterin kendisinden ziyade yalnızca bir kraterin çarpması ile oluşan etrafındaki patlama izlerini tespit edebiliyor.

Bir araştırmacının bir görüntüyü doğru şekilde taraması 40 dakika sürebilir. Bu yeni yapay zeka, eğitildikten sonra, Context Camera tarafından çekilen 112.000 görüntüden oluşan eksiksiz kütüphaneyi analiz etmeye ayarlandı. Bir süper bilgisayar üzerinde çalışan yapay zeka, kraterleri insanlardan 480 kat daha hızlı tespit edebiliyor. Bu da bir insanın yapabileceği 40 dakikalık tespit süresini sadece beş saniyeye indiriyor.

Sınıflandırıcının 750 kopyası aynı anda çalıştırıldı. JPL bilgisayar bilimcisi Gary Doran, “Çalışmayı birçok bilgisayara dağıtmadan 112.000’den fazla görüntüyü makul bir sürede işlemek mümkün olmazdı” dedi. Yapay zekanın başarılarına rağmen, daha yetenekli analizler yapamadığı için bir insanın, yapay zekanın işinin doğruluğunu kontrol etmesi gerekiyor.

Nihayetinde amaç, bu tür sistemlerin Dünya’daki bilgisayarlarda çalıştırılmak yerine Mars yörüngesindeki bilgisayarlarda çalışması. Ayrıca aracın, meteorların ne sıklıkta marslara çarptığına dair daha eksiksiz bir vizyon sunmasının yanı sıra bilim adamları tarafından gözden kaçan daha küçük etkileri bulması da umuluyor.

Daha detaylı bilgi için haber kaynağına göz atabilirsiniz.

Merve Eyüboğlu
Merve Eyüboğlu
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği | IEEE İTÜ ComSoc Tanıtım ve Tasarım Koordinatörü
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler