Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaAkıllı DünyaGoogle Deniz Altı Kabloları İle Depremleri Nasıl Algılıyor?

Google Deniz Altı Kabloları İle Depremleri Nasıl Algılıyor?

Yapılan araştırmalara göre deniz altında bulunan ve veri iletimini sağlayan devasa kablolar ile, ilerde gerçekleşebilecek tsunami ve depremleri tespit etmek mümkün olabilir.

Geçen yıl yapılan bir test çalışması sırasında, Google’ın fiber optik kablolarından biri, kablo boyunca gönderilen ışık darbelerindeki bozulmaları tespit ederek yakındaki depremleri başarılı bir şekilde yakalamayı başardı. Bu durum, alandaki araştırmaların derinleştirilmesine dair bir ışık yakıyor.

California Institute of Technology’de jeofizik profesörü ve Science dergisinde yayımlanan araştırmanın baş yazarı Zhongwen Zhan, araştırmanın amaçlarından birinin okyanusu daha ucuz bir şekilde nasıl jeofizik sensörlerle kaplarız sorusunun yanıtını bulmak. Şu anda zaten var olan telekomünikasyon altyapısı var. Araştırmacılar şu anda bu kabloları gerekli olan sensörlere dönüştürmeye çalışıyor.

Tüm dünyaya veri gönderme gibi işlerinin yanı sıra, bu kablolar gerçekleşecek olan bir tsunami için kıyıdaki insanlara erken uyarılar gönderebilir. Ayrıca sismologlar ve jeofizikçiler, su altında meydana gelen depremlere daha yakından bakabilirler. Şu anda depremleri tespit etmek için kullanılan neredeyse tüm sensörler karada olduğundan, bu kablolar bilim adamlarının sismik aktiviteyi gözlemleme becerilerindeki büyük boşlukları doldurabilir. Yeni yaklaşım, deniz tabanını kesen bir milyon kilometreden fazla fiber optik kablonun mevcut ağına yeni bir ekipman kurmayı bile gerektirmiyor.

Aralık 2019 ile Eylül 2020 arasında, Zhan’ın araştırma ekibi, Google’ın Los Angeles, California’dan Şili’ye Valparaíso’ya kadar uzanan 10.500 kilometre uzunluğundaki Curie kablosunu kullanarak orta dereceden büyüğe kadar yaklaşık 20 deprem belgeledi. Kablo aynı zamanda okyanustaki fırtınaların neden olduğu dalgaları da yakalayabildi. Bu, tekniğin depremlerin tetikleyebileceği tsunamileri tespit etmek için de kullanılabileceğini gösteriyor.

Merve Eyüboğlu
Merve Eyüboğlu
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği | IEEE İTÜ ComSoc Tanıtım ve Tasarım Koordinatörü
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler