Cuma, Temmuz 12, 2024
Ana SayfaTeknolojiGPT-3 İle Mail Kutunuzu Düzene Sokmanız Mümkün

GPT-3 İle Mail Kutunuzu Düzene Sokmanız Mümkün

Mail kutuları, iş hayatının bu yoğun ve yorucu günlerinde insanları bazen içinden çıkılmaz bir duruma sokmakta. Dolan mail kutularının çözümü ise GPT-3’den geçiyor olabilir. University College Maastricht’ten bir araştırma ekibi kısa süre önce GPT-3’ün bir e-posta yöneticisi olarak kullanımını araştıran bir çalışma yayınladı.

Yayımlanan makalede araştırmacılar, “GPT-3 olarak bilinen yakın zamanda piyasaya sürülen NLP teknolojisi, e-posta yönetimi görevlerini otomatikleştirme olanaklarını genişletebilir. Bu araştırma belgesinde, bunları keşfetmek için hem teknolojik hem de ekonomik bilgilerden yararlanıyoruz.” dedi.

Maastricht ekibi, faydacı bir bakış açısıyla GPT-3’ün e-posta sistemlerimizde serbest bırakılmasına izin verme fikrini keşfetti. Ekip, GPT-3’ün belirli e-postalara tam olarak ne kadar iyi yanıt verdiğine odaklanmak yerine, denemenin bir yararı olup olmadığını inceledi. GPT-3’ün bir e-posta sekreteri olarak potansiyel etkinliği, ince ayarlı makinelere karşı ne kadar yararlı olduğu, insan çalışanlara karşı finansal olarak ne kadar uygun olduğu ve makine tarafından üretilen hataların ne kadar etkili olacağı inceleniyor.

Araştırmacılar ilk olarak GPT-3’ün insanların verdiği karşılıklara benzer şekilde yanıt verip veremeyeceğini araştırdı. Bu amaca yönelik olarak GPT-3’ün yetenekleri de tartışıldı. Bundan sonraki aşamada GPT-3’ün işletme içi bilgiye erişim eksikliği, önyargı ve yanlışlığı gibi uygulamada çıkabilecek sorunları halletmeye çalışıldı. Ayrıca bu aşamalara ek olarak projenin ölçeklenebilirliği ve ticari olarak uygulanabilirliği de değerlendirmeye alınmış.

GPT-3 internette eğitilmiştir, bu yüzden size bir albatrosun kanat açıklığını veya 1967 Dünya Serisini kimin kazandığını söyleyebilir, ancak bir arkadaşınızın doğum günü kartı için neler yazmanız gerektiğine kesin olarak karar veremez. Çalışma ne kadar akademik anlamda başarılı olsa da uygulamada bazı sorunlar doğuracağına kesin gözüyle bakmak yanlış olmaz.

Merve Eyüboğlu
Merve Eyüboğlu
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği | IEEE İTÜ ComSoc Tanıtım ve Tasarım Koordinatörü
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler