Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaGüvenlikBulutta Siber Güvenlik Önlemleri

Bulutta Siber Güvenlik Önlemleri

Dijital adli tıp platformu Cado Security geçtiğimiz günlerde, mevcut destekçilerin katılımıyla Blossom Capital liderliğindeki 10 milyon dolarlık A serisi yatırımını duyurdu. Fonlar, şirketin toplamını 11,5 milyon dolara çıkardı ve bu fonlar mühendislik, müşteri desteği ve pazara açılma operasyonlarındaki büyümeyi desteklemek için kullanılacak.

IronNet‘ten alınan bir rapora göre, kuruluşların yaklaşık% 20’si yılda altı veya daha fazla kez siber saldırılara maruz kalıyor ve% 80’i geçen yıl en az bir olay yaşadıklarını söylüyor. Bu saldırılar bulut kullanımın artmasıyla beraber büyüyerek devam ediyor.

James Campbell ve Chris Doman, bulut güvenliği adli tıp alanındaki zorlukları ele almak amacıyla 2020 yılında Cado Security’yi kurdu. Daha önce PricewaterhouseCoopers’ın siber müdahale hizmetini ve yardımcı direktör olarak Avustralya’nın Avustralya Ulusal Sinyal Müdürlüğünü yöneten Campbell, bulut saldırılarının araştırılmasını hızlandıran bir adli tıp platformu oluşturmak için ThreatCrowd yaratıcısı Doman ile birlikte çalıştı.

VentureBeat’te yayımlanan yazıya göre Campbell kuruluşların buluta geçerken, uzak iş güçlerinin her yerden başarılı bir şekilde çalışmasını sağlamak için Nisan 2020’de salgının tam ortasında Cado Security’yi kurduğunu söyledi. Buluttaki artışın işletmelerde yeni bir karmaşıklığa yol açtığını ve yeni riskler ortaya çıkardığını vurguladı. Güvenlik ekiplerinin vardiyanın ortasında bulutta uzman olacak zamanları yoktu ve bilgisayar korsanları bunu fark etti. Cado Security, saldırıları görselleştirmek ve araştırmak için verileri otomatik olarak yakalar ve işler; kötü amaçlı dosyaları, şüpheli olayları, kişisel olarak tanımlanabilir bilgileri ve finansal verileri algılayan bir analiz motorundan yararlanır. Tam içerik inceleme, günlük ayrıştırma, olay korelasyonu ve makine öğrenimi modellerinin bir kombinasyonunu kullanan Cado Security’nin platformu, daha sonra incelenmek üzere dosyaları ve günlükleri dizine alarak olayların insan tarafından okunabilir bir zaman çizelgesini oluşturur.

Gartner’a göre, 2021’de işletmelerin yaklaşık% 70’i bulut hizmetlerine yapılan harcamaları hızlandırmayı planlıyor. Buluta daha fazla veri aktarıldıkça, bulut altyapılarına yapılan saldırılar önemli ölçüde artıyor ve bu da güvenlik ekiplerinin hızla yanıt vermesi için yeni baskılar yaratıyor.
Cado Security, 34.5 milyar doları aşan bulut güvenliği pazarındaki rekabete rağmen “önemli talep” gördüğünü de iddia etmekte.
Merve Eyüboğlu
Merve Eyüboğlu
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği | IEEE İTÜ ComSoc Tanıtım ve Tasarım Koordinatörü
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler