Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaMakine ÖğrenmesiGoogle'da Veri Bilimciler İçin Görüşme Süreci Nasıl İlerliyor?

Google’da Veri Bilimciler İçin Görüşme Süreci Nasıl İlerliyor?

Her Veri bilimcisi aralarında Google’ın da bulunduğu büyük teknoloji şirketlerinde çalışmayı hayal eder. Google’ın halihazırda geniş kapsamlı hizmetleri ve tümü her gün terabaytlarca veri üreten devasa bir müşteri tabanı var. Dolayısıyla bu kadar büyük verileri işlemek ve yorumlamak için birçok veri bilimcisine ihtiyaçları var.

Veri Bilimcisinin İş Tanımı

Yine de başvurmadan önce, iş tanımına ve ne tür bir iş beklendiğine kesinlikle bir göz atmalısınız, bu orada çalışmaktan zevk alıp almayacağınızı anlamanız için önemlidir. Google veri bilimi rolü, esas olarak metriklere ve denemeye odaklanan bir analiz rolüdür. Bu rol Google’da da var olan ve sırasıyla mühendislik ve ürün tarafına daha fazla odaklanan makine öğrenimi ve ürün analisti rollerinden belirgin şekilde farklıdır. Ekip ile rol biraz değişiyor ancak genel olarak analitik tarafta daha fazla ağırlık olduğu söylenebilir.

İstenen Yetenekler

Titizlikle hazırlanmaya başlamadan önce, önce ne aradıklarını ve bu geniş kategorilere uyup uymadığınızı anlayın. Genellikle analiz veya ilgili alanlarda iki ila üç yıllık endüstriyel deneyime sahip bir adayı tercih ederler. Bazı ileri roller için yeni yüksek lisans doktoralarını tercih ediyorlar.

Google kariyer web sitesinden alınan bazı önemli nitelikler aşağıdaki gibidir:

  • Kantitatif bir disiplinde yüksek lisans derecesi veya eşdeğer pratik deneyim.
  • İstatistiksel yazılım (ör. R, Python, Julia, MATLAB, Pandas) ve veritabanı dilleri (ör. SQL) ile ilgili deneyim.
  • Veri analizi veya ilgili alanda 2 yıllık deneyim.
  • Mevcut verileri kullanarak bir yanıta ulaşmak için iş sorularını dile getirmeyi ve matematiksel teknikleri kullanmayı deneyimimi.
  • Analiz sonuçlarını iş önerilerine dönüştürme deneyimi.
  • Bir veri analizi problemi verildiğinde doğru istatistiksel araçları seçme becerisi.

İşe Başvuru Yapmak

İş başvurusu yapmak için, tanıdığınız ve şirkette çalışan birinden tavsiye almak iyidir. Arkadaş, akraba, arkadaşın arkadaşı vb. olabilirler. Yönlendirme, başvurunuzun şirket tarafından daha çok tanınmasını sağlar. Google’ın kariyer web sayfasına başvurmanız gerekecek ve sizden özgeçmişinizi, akademik transkriptinizi ve veri bilimcisi pozisyonu için bir öne yazı mektubu isteyecektir.

Devam etmek için bazı yararlı ipuçları:

  • Özgeçmişinize Github, Linkedin, Kaggle, Medium (aktif olarak yazarsıyorsanız) profil bağlantılarınızı ekleyin.
  • Bu rol için çok önemli olan yayınlarınızdan bahsedin.
  • Konularınızı kısa ve öz tutun
  • Şimdiye kadar yaptığınız her şeyle özgeçmişinizi aşırı kalabalıklaştırmak yerine başarılarınıza odaklanın.

Bir ön yazı yazmak için, geçmiş deneyiminizin sizi bu rol için nasıl motive ettiğini ve Google’ın gelecekte bu hedeflere ulaşmanıza nasıl yardımcı olacağını yansıtması gerektiğini lütfen unutmayın. Google’a ne konuda katkı sağlayabileceğinizi ve potansiyel bir çalışan olarak şirkete nasıl fayda sağlayabileceğiniz hakkında biraz eklerseniz bonus puan kazanırsınız. Ön yazı kişisel olduğu için fikrinizi bulandırabilecek örnekleri okumadan kendi mektubunuzu yazmak daha iyi olacaktır. Mektubu kesinlikle arkadaşlarınız, akrabalarınız ve muhtemelen size referans veren kişi veya üzerinizde 2-4 yıllık deneyime sahip biri tarafından doğrulatın.

Veri Bilimi Mülakat Süreci

Başvurunuzu kariyer sayfasında gönderdikten sonra, ilk incelemelerini geçerseniz Google’dan bir işe alım görevlisi size ulaşacaktır. Genellikle size Googl’da veri bilimi işinden bahsederler ve Google kültürüne uyup uymadığınızı anlamaya çalışırlar. Bu aşamadan sonra, bir veri bilimcinin veya işe alım yöneticisinin size birkaç soru sorduğu teknik bir değerlendirme yapılır. Bunu aşarsanız, sizi işyerinde görüşme yapmak için ararlar (ancak Covid nedeniyle genellikle uzaktan gerçekleşir).

 

Teknik Değerlendirme

Bu süreç, bir veri bilimcinin veya İşe Alma yöneticisinin size istatistikler, kodlama, olasılık ve bazı nicel yetenek soruları hakkında sorular sorduğu bir mülakattan oluşur. Ancak geçmiş iş deneyiminizi, projelerinizi ve projeyi çözme yaklaşımınızı ölçmeye daha meyilli olurlar. Problem çözme becerilerinizi analiz etmeye ve bu pozisyon için yeterli deneyim ve bilgiye sahip olup olmadığınızı anlamaya çalışırlar.

İşyerinde Görüşme

Genellikle kodlama, problem çözme, istatistik, makine öğrenimi, modelleme, deney, makine öğrenimi tasarım problemleri, davranışsal sorular vb. becerilerinizi değerlendirmek için kullanılan 5 adet bire bir görüşmeden oluşur. Tüm görüşmeler yaklaşık bir saat sürmektedir.

İnternette röportajda sorulan bazı soruları paylaşan birçok makale var.
Röportajda sorulan soruya bir fikir vermek için baştan sona okumanız şiddetle tavsiye edilir.

Umarız bu makale, Google’daki bir veri bilimcisinden ne beklendiğine ve ayrıca mülakat sürecinin neleri gerektirdiğine dair iyi bir fikir edinmenize yardımcı olur.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler