Güvenlik

Amerika’da Hacker Saldırısı Şirketleri Zarara Uğrattı

REvil adıyla tanınan bir hacker grubu, bu haftasonu ABD’de büyük bir eylem gerçekleştirdi. Yapılan saldırılar sonucunda büyük firmalar zarara uğratıldı, hackerlar 70 milyon dolarlık Bitcoin talep etti.

Rusya kaynaklı olduğu iddia edilen REvil grubu Amerika Birleşik Devletleri’ne saldırı düzenledi.  Yüzlerce şirket bilgisayarına erişerek bilgisayarları ve içlerindeki önemli dosyaları kilitleyen hackerlar, bilgisayarların yeniden açılması karşılığında fidye talep etti. Daha önce taze et üreticisi JBS’e saldıran REvil, şirketin üretimini durdurmasına sebep olmuş, yazılım sağlayıcısı Kaseya’ya saldırarak ise bir milyondan fazla bilgisayara erişti. REvil saldırıların etkisinin kaldırılması ve bilgisayarların açılması karşılığında 70 milyon dolarlık Bitcoin talep etti.

Saldırının ardından açıklama yapan ABD başkanı Joe Biden, saldırının araştırılması konusunda talimat verdiğini belirtti. Saldırının Rus hükümetiyle bağlantılı olmadığını tahmin ettiklerini açıklayan Biden, emin olmadıklarını da eklemeyi unutmadı. Rus cephesinden ise saldırı hakkında ellerinde yeterince veri bulunmadığı açıklaması geldi. Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, henüz Washington’ın kendileriyle iletişime geçmediğini ve saldırı hakkında veri iletilmediğini açıkladı.

Atabek Batuhan Bilgiç

İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna da göz atın

Close
Close