Perşembe, Mayıs 30, 2024
Ana SayfaMakine ÖğrenmesiE-Ticaret İşletmelerinin Büyümesinde Teknolojinin Rolü

E-Ticaret İşletmelerinin Büyümesinde Teknolojinin Rolü

Perakende sektörü son on yılda büyük değişimler geçirdi. E-ticaret sektörlerinin büyümesinde de önemli bir artış gördük. Endüstri, muazzam satış rakamları ve artan talep kaydetti.

E-ticaret potansiyelinin yadsınamaz olduğunu söylemeliyiz. Uygulamaları çeşitlidir ve hemen hemen her işletmeyi ve sektörü kapsar. Bu endüstri, ekonomileri artırmada birçok işletmeye ve ülkeye yardımcı oldu.

Gelişmiş teknolojilerin ortaya çıkışı, e-ticaret şirketlerinin bu dijital pazardaki köklerini daha da güçlendirdi. Ne kadar ileri gidersek gidelim, teknolojinin e-ticaretteki rolü her zaman vazgeçilmez bir parça olmaya devam edecek.

Bu günümüz teknolojinin e-ticaret büyümesini nasıl desteklediğini görelim;

Yapay Zeka ve E-ticaret

Yapay Zeka, günümüzün dijital çağının parlayan bir teknolojisidir. E-ticarette, müşteri tercihlerine ilişkin değerli pazarlama bilgileri sağladığı için önemli bir role sahiptir. İşletmeleri iş için daha iyi pazarlama kampanyaları oluşturmaya yönlendirir.

Bu e-ticaret teknolojisi, performansı artırmak için veri yönetimi işlemlerinin otomasyonunu ve aktarımını da sunar. E-ticaret dünyasında perakendeciler, çeşitli benzersiz iş yönleri için yapay zekaya güveniyor.

Kişiselleştirilmiş Kullanıcı Deneyimi

İşletmelerin yaklaşık %74’ü, artan satışlar ve dönüşümler için kullanıcı deneyiminin gerekli olduğuna inanıyor. AI, müşterilerin %59’unun alışveriş kararlarını etkilediğini söylediği kişiselleştirilmiş bir kullanıcı deneyimi sağlar. Müşterilerin kişisel tercihlerini destekleyen bir alışveriş deneyimini kolaylaştırabilir.

Büyük veri, makine öğrenimi hizmetleri ve yapay zeka, müşteri davranış kalıplarına ilişkin analitik ve öngörü sunabilir. Reklam kampanyalarını yönlendirebilir, destek ve hizmetler sağlayabilir, ayrıca iletişimi otomatikleştirerek işletmelerin katılım oranlarını artırabilir.

Müşteri Önerileri Teknolojisi

Yapay zekanın müşteri davranış kalıplarını tahmin edebileceğini bildiğimiz için müşterilere ürünler ve daha fazlası hakkında temel ve faydalı bilgiler önerebilir. Teknolojinin algoritmaları, müşterinin arama geçmişini ve diğer üçüncü taraf verilerini gözden geçirerek bu bilgileri verimli bir şekilde tahmin eder. Müşterinin gereksinimlerini karşılamak için pratik bir bilgi ve çözüm önerisine yol açar.

Otomatik Kampanya Yönetimi

Müşteri davranış kalıpları, her pazarlama kampanyasının itici gücüdür. Yapay zeka ile çevrimiçi perakendeciler, geçmiş verileri inceleyerek potansiyel ve mevcut müşterileri hedefleyebilir. Daha iyi hedeflenmiş bir iş içeriği pazarlama stratejisi sağlamak için bu analitiği kullanabilirler.

Bundan sonra hedef kitleye ilgi çekici içerik ve reklamlar hazırlayabilir ve dikkatlerini çekmek için doğru medya platformunda yayınlayabilirler. Yapay zeka ve pazarlama otomasyonu ile pazarlamacılar, müşteri verileri içgörülerini kullanarak stratejik ve taktiksel bir kampanya oluşturabilir.

E-Ticarette Bulut Teknolojisi

Günümüzde operasyonlarının en az bir yönüne bulutta sahip olmayan hemen hemen hiçbir işletme yoktur. Bulutta veri yönetimi ve işleme, başkalarının kendi cihazlarında buna anında erişmesi için çok önemlidir.

Özellikle e-ticaret işletmeleri için, teslimat hızlarını artırabilir, e-mağazanızı daha esnek hale getirebilir ve hem iş istikrarı hem de büyüme sağlayabilir.

E-Ticaret için Chatbotlar

Chatbotlar, geniş kapsamlı kullanılabilirlikleri ve yüksek müşteri memnuniyeti oranları ile bilinir. Bu ileri teknoloji, kendisini sanal çağrı merkezi aracıları olarak yönlendirdi ve şimdi her e-ticaret web sitesinin ve mobil uygulamasının bir parçası.

E-Ticaret chatbot istatistiklerine göre, e-ticaret perakendecilerinin %70’i 2023 yılına kadar web sitelerine bir chatbot entegre edecek.

Müşterilere telefonla bilgi vermek yerine e-ticaret sitelerinde chatbotlara yer açan işletmeler optimum kalitede çeşitli hizmetler ve çözümler sağlayabilir.

Başarılı bir e-ticaret işinin kilit sırrı, müşteri sorgularını gerçek zamanlı olarak ele almaktır. Bir insan aracısı için mümkün olmadığını biliyorum, ancak sanal bir sohbet aracısı, yani chatbot bunu daha iyi yapabilir.

Müşterinin sorularına gerçek zamanlı olarak cevap verebilecek hemen hemen hiçbir işletme yoktur. İnsan aracılar genellikle sorunlarını çözemezler ve onları beklemeye aldığınızda bu onları daha fazla hüsrana uğratır. Sadece sınırlı sayıda personel ile yüksek müşteri hacmini yönetmek imkansızdır.

Ancak, potansiyel bir müşterinin sorabileceği her türlü cevap ve çözümü sağlamak için sohbet robotları 7/24 mevcuttur. Bu otomatik iletişim, e-ticaret işletmeleri için değerlidir. Çalışanları serbest bırakır ve diğer iş operasyonlarına odaklanmalarına, alışveriş yapanlarla verimli bir şekilde iletişim kurmalarına ve hatta hizmet ve ürünler önermesine olanak tanır.

 

Teknolojinin e-ticaret endüstrisindeki rolü kaçınılmaz ve kesintisizdir. Bu başlangıç ​​noktasıdır ve her gün meydana gelen yenilikler tüm sektörü etkilemektedir. Robotik dünyaya teknolojik dönüşümlerle gelişmeye devam edecek. İşletmeler bu durumu göz önünde bulundurup aktif olarak mağazalarına yeni gelişmeler getirmeleri gerekiyor.

Mahmut ELİBOL
Mahmut ELİBOL
Beykent Üniversitesi / Yönetim Bilişim Sistemleri -Beykent Üniversitesi IoT Türkiye Temsilcisi -Beykent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Kulübü Başkan Yardımcısı
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler