Teknoloji

Eski Bir Walmart Yöneticisi ‘Dünyanın En Sürdürülebilir Şehri’ni İnşa Etmek İstiyor

Walmart Inc. Sam Walton tarafından kurulmuş dünya çapında şubeleri olan bir Amerikan perakende satış yapan mağazalar zinciridir. Amerika Birleşik Devletleri'nin birçok eyaletinde şubeleri olan bu firmanın eski bir yöneticisi 5 milyon insanı barındırabilen dünyanın en sürdürülebilir şehrini inşa etmek istiyor.

Dezeen’in bir raporuna göre Danimarkalı mimar Bjarke Ingels, Amerika Birleşik Devletleri’nin batısındaki 150.000 dönümlük boş bir çöl alanında “sıfırdan” inşa edilecek bir şehir tasarlıyor. Şehrin adı (Telosa) geçtiğimiz çarşamba günü Ingels’in şirketi BIG tarafından Twitter’da duyuruldu. Şehrin inşaatı, amacı kullanılmayan araziyi yeniden ele geçirmek ve onu gelişen bir ütopyaya yakın bir şeye dönüştürmek olan girişimci Marc Lore’un vizyonunu yerine getirecek,

Telosa’dan yapılan açıklamada, “Vizyonumuz, Amerika’da kentsel yaşam için küresel bir standart belirleyen, insan potansiyelini genişleten ve gelecek nesiller için bir plan haline gelen yeni bir şehir yaratmaktır.”

Sahibi yerel topluluklar olan bir şehir

Telosa şehrinin arkasındaki itici ilkelerden biri, bir topluluk vakfına bağışlanacak büyük, yeni satın alınmış bir arsa üzerine inşa edilecek olmasıdır. Şehir inşa edildikçe, arazinin değeri artacak ve şehrin gelişimine daha fazla fon sağlanmasına ve vatandaşlarının yaşamlarının iyileştirilmesine yardımcı olacaktır.

Telosa’nın tam konumuna karar verilmesi gerekiyor, ancak potansiyel inşaat alanları Nevada, Arizona ve Idaho’nun bazı kısımlarını içeriyor. Lore ve Ingels, 2030 yılına kadar 50.000’e kadar konut kapasitesine sahip bir şehir inşa etmeyi planlıyor ve şehrin önümüzdeki kırk yıl içinde 5 milyonluk bir nüfusa ulaşması için uzun vadeli planlar var.

Dünyanın en sürdürülebilir şehri

İnşaat projesinde sürdürülebilirlik ön planda olacağından Lore, onu sıfırdan inşa etmenin “dünyanın en sürdürülebilir şehri” olmasını sağlayacağını söylüyor. Çevre dostu yapı malzemeleri ve süreçleri kullanılacak. Lore ve Ingels henüz hangi süreçlerin kullanılacağını belirtmemiş olsa da, Birleşik Krallık’ın ikinci yüksek hızlı demiryolu hattı için 3D baskılı beton kullanımı ve Dresden Teknik Üniversitesi’nin karbon beton yapıları karbon emisyonlarını yüzde 50 oranında azalttı, yani Telosa’nın inşası için bir referans noktası olabilir.

Şehir, bisikletler ve yayalar düşünülerek inşa edilecek ve “yavaş hareket eden otonom arabalar sokağı güvenli bir şekilde insanlarla ve doğayla paylaşacak.” Şehrin web sitesindeki konsept görseller, gökyüzünde uçan taksileri ve binalar arasında geçiş yapan fütüristik monorayları da gösteriyor.

Telosa’nın web sitesi, son olarak şehrin kapsayıcılık ve açıklık ilkeleri üzerine inşa edileceğini açıklıyor. Equitism adı verilen büyük bir izleme kulesi “Şehir için bir işaret” olarak tasarlandı ve “ziyaretçileri ve sakinleri bir araya getirecek”. Telosa adı, Aristoteles tarafından “en yüksek amaç” anlamında kullanılan eski Yunanca sözcükten türetilmiştir. Proje inanılmaz derecede iddialı olsa da, yaratıcıları “ütopya yaratmaya çalışmadıklarını” ve amaçlarının “gerçekçi” bir şey elde etmek olduğunu söylüyor. İdealleştirilmiş toplumlarının, iklim değişikliğinin yıkımlarına karşı savaşan bir dünyada mükemmel bir şekilde ulaşılabilir ve bunun gerekli olduğunu savunuyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna da göz atın

Close
Close