ElektronikTeknoloji

Starlink Neden Yavaşlıyor? Starlink Sürdürülebilir Bir Sistem Mi?

Artan Kullanıcı Sayısı Starlink'i Yavaşlatıyor

Son yapılan testler Starlink için olumsuz veriler barındırıyor. Her geçen gün kullanıcı sayısı artan Starlink, kullanıcısı sayısı arttıkça sunduğu internet hızı düşüyor. Daha fazla uyduyla durumu düzeltmeye çalışan şirket gökyüzümüzü kirletmesi öngörülebilir mi ?

 

Space X çatısı altında internet hizmeti veren Starlink’in kullanıcı sayısı her geçen gün hızla artıyor. Uyduları sayesinde kablosuz internet hizmeti veren şirket için en büyük sorun kullanıcı sayısının giderek artması. Yapılan testler sonucunda indirme ve yükleme hızlarında büyük düşüşler saptanan şirketin sorunu, alçak irtifada gezinen uydularının belli bir kullanıcıya kadar yüksek hızlar sağlaması. Yeni kullanıcılarına yüksek hızlar sunmak isteyen şirketin tek çaresi yeni uydular yerleştirmek.

Hala En İyisi Kablo

Ookla şirketi tarafından yapılan araştırmada, yılın ilk çeyreğinde 90.6 Mbps indirme ve 9.3 Mbps yükleme hızı verirken yılın ikinci çeyreğinde bu değerler sırayla 62.5 Mbps ve 7.2 Mbps olarak  ölçüldü. ABD’deki kablolu geniş bandın neredeyse 3’te birine kadar düştü değerler.

Kirli Gökyüzü

Kullanıcı sayısı arttıkça hız düşümüne uğrayan şirket için çıkar yol yeni uyduları yörüngeye yerleştirmek. Alçak irtifaya yerleştirilen her uydu Dünya’dan gözle görülebilir mesafece duruyor.  Gökyüzü ve uzay gözlemcileri için ne kadar temiz bir gökyüzü varsa o kadar doğru değerler alınması demektir.

Geçen yılda yapılan bazı gökyüzü ve uzay gözlemleri sırasında bu uydular metal gövdeleri yüzünden birçok sorun teşkil etmişti. Görüntülerde bariz bir şekilde görünen Starlink’in alçak irtifa internet uyduları daha bugünlerde bile gökyüzü gözlemlerimizi etkilemeye başlamıştı.

Starlik’in alacağı önlemler arasında bulunan siyah renkli uydular ise fazla ısınma yüzünden Dünya’ya düşme riski taşırken transparan uydular ile hala tartışma konusu. Açık gökyüzümüzün bu günlerde bu kadar uyduyla kirletilmesi, bizler için okyanus tabanlarından geçen fiberoptik kablolarla evimize gelen kablolu bağlantıları cazip kılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna da göz atın

Close
Close