Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaTeknolojiMicrosoft, ChatGPT ile Yeni Bing'i Kullanıma Sunuyor

Microsoft, ChatGPT ile Yeni Bing’i Kullanıma Sunuyor

Microsoft, OpenAI’nin GPT-4 modelinin Bing’e entegre edildiğini ve arama motoru içinde bir konuşma deneyimi sağladığını duyurdu. Yeni deneyim şu anda Bing’de yayında, ancak hala biraz sınırlı. Tam deneyim için kullanıcıların bekleme listesine girmeleri gerekecek. Yeni Bing, araç çubuğunda bir sohbet başlatma seçeneği sunuyor ve bu da kullanıcıları ChatGPT benzeri bir konuşma deneyimine getiriyor.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, OpenAI’nin ChatGPT botunun yalnızca 2021’i kapsayan veriler üzerinde eğitilmiş olmasına karşın, Bing’in sürümünün çok daha güncel olması ve çok daha yakın tarihli olaylarla ilgili sorguları ele alabilmesidir (2021’i değil bugünü düşünün). Microsoft CEO’su Satya Nadella’nın da belirttiği gibi, ekip YZ İlkelerine sadık kalmak istiyor ve her yeni teknolojide olduğu gibi, potansiyel olumsuz sonuçların bilincinde olmanın önemli olduğunu kabul ediyor.

Nadella, bu teknolojinin “hemen hemen her yazılım kategorisini” yeniden şekillendireceğine inandığını belirtti ve böyle bir teknolojinin web’i yeniden şekillendirme potansiyeline sahip olduğunu vurguladı. Ona göre gelecekte her bilgisayar etkileşimi bir aracı vasıtasıyla gerçekleşecek. Bunun ilk aşaması, en azından Microsoft için, arama.

Microsoft’tan Yusuf Mehdi’nin de belirttiği gibi, günümüzün arama motorları navigasyon sorguları ve temel gerçekleri soran bilgilendirici sorgular için hala çok iyi çalışıyor. Ancak günümüzdeki sorguların yarısını oluşturan daha karmaşık sorgularda (“Mexico City için beş günlük bir güzergah önerebilir misiniz?”) modern arama motorları başarısız oluyor.

Yeni Bing deneyimlerine gelince, Microsoft bu GPT tabanlı sonuçları arama sonuçları sayfasının sağ tarafındaki bir kutuda gösterecek. Bunlar, kullanıcılar Bing’in cevabını bildiği gerçekleri aradıklarında ortaya çıkacak. Ancak, biraz daha belirsiz ve kesin bir cevabı olmayan sorular için daha ChatGPT benzeri bir deneyim de var.

Buradaki bir diğer önemli özellik – ve muhtemelen bu araçların çoğunda göreceğimiz bir özellik – Bing’in kaynaklarına atıfta bulunması ve cevaplarının sonunda bir “daha fazla bilgi” bölümünde onlara bağlantı vermesidir. Her sonuç aynı zamanda bir geri bildirim seçeneği de içerecek.

Bing’in eski, bağlantı merkezli sürümünün ortadan kalkmadığını da vurgulamakta fayda var. Kullanıcılar Bing’i eskisi gibi kullanmaya devam edebilecekler, ancak artık yapay zeka ile geliştirilmiş olarak. Microsoft, daha güvenli bir kullanıcı deneyimi sunarken, daha alakalı yanıtlar sağlayabilen, bunlara açıklama ekleyebilen ve güncel sonuçlar sunabilen yeni bir GPT sürümü kullandığını vurguladı. Şirket buna Prometheus modeli adını veriyor. Microsoft’un burada esasen yaptığı şey OpenAI modellerini almak ve ardından Prometheus ve diğer Bing teknolojilerini bunun etrafına sarmak.

Microsoft’un OpenAI ile çok yakın bir ilişkisi olduğu açık. Şirket, 1 milyar dolarlık ilk yatırımının ardından kısa süre önce daha fazla yatırım yapacağını ve OpenAI ile ortaklığını genişleteceğini duyurdu ve bu da bugünkü duyuruya yol açtı. Bing her zaman yetkin bir arama motoru olsa da (ve muhtemelen çoğu insanın ona verdiği değerden daha iyi olsa da), hiçbir zaman gerçekten ana akım bir ilgi görmedi. Her zaman yeterince iyiydi, ancak bu kullanıcılara değiştirmek için bir neden vermiyor. ChatGPT bu nedeni sunabilir – en azından Google rakibini daha geniş bir kitleye sunana kadar.

Google’ın aksine Microsoft’un koruması gereken devasa bir reklam imparatorluğu yok, bu nedenle şirket muhtemelen dün rakibi Bard’ı duyuran Google’dan pazar payı almak için bir miktar gelirden vazgeçmeye istekli. Ancak Google, Bard’ın nasıl çalışacağı ve arama deneyimine nasıl entegre olacağı konusunda çok fazla ayrıntı sunmadı. Şimdilik, yalnızca güvenilir testçilerden oluşan seçkin bir grup tarafından kullanılabiliyor.

Salih Durmuş
Salih Durmuş
Blockchain, Metaverse ve FinTech sektörü ile ilgili konularda okumayı ve yazmayı seven, start-up kurma hayali olan, genç bir macera sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler