Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaTeknolojiInstagram'ın Kurucu Ortaklarının Yeni Uygulaması "Artifact" Halka Açılıyor

Instagram’ın Kurucu Ortaklarının Yeni Uygulaması “Artifact” Halka Açılıyor

Instagram’ın kurucu ortakları Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından yaratılan kişiselleştirilmiş haber okuyucusu Artifact, artık ön kayıt gerektirmeden herkesin kullanımına açıldı. Başlangıçta yalnızca davetlilere özel bir deneyim olarak başlatılan uygulama, kullanıcıların haberleri arkadaşlarıyla tartışabilecekleri sosyal unsurları içerecek şekilde geliştirildi. Son lansmanıyla Artifact, diğer değişikliklerin yanı sıra bekleme listesi ve telefon numarası gereksinimlerini kaldırıyor, ilk sosyal özelliğini sunuyor ve haber okuma deneyimini daha iyi kişiselleştirmek için geri bildirim kontrolleri ekliyor.

Artifact Ocak ayında ilk kez ortaya çıktığında, uygulamayı denemek için bir telefon numarası ve davetiye gerekiyordu. Bu ilk talebi artırsa da, yakın vadede uygulamayı birçok potansiyel kullanıcının elinden uzak tuttu ve yaklaşık 160.000 kişi bekleme listesine kaydoldu. Ayrıca, ABD dışındaki kullanıcılar ABD telefon numarasına sahip olmadıkları sürece Artifact’i deneyemiyordu.

Şimdi ise Artifact, bir kullanıcı Artifact’i yeni bir cihaza taşımak için bir hesap oluşturmak istemediği sürece telefon numarası girmeye gerek kalmadan ilk açılışta anında kullanılabilecek. Temel teknoloji, en iyi deneyimi sunmak için belirli miktarda veri ve bunu kullanan çok sayıda kullanıcı gerektiriyordu. Birkaç hafta geçtikten sonra şirket, uygulamanın daha geniş bir kitle için hazır olduğuna inanmaya başladı.

Uygulama artık kullanıcılara, okudukları kategorileri, bu kategoriler içinde okudukları son makaleleri ve en çok okudukları yayıncıları gösteren yeni eklenen bir istatistik özelliği ile haber okuma alışkanlıkları hakkında daha fazla görünürlük sağlayacak. Ancak aynı zamanda okumaları belirli konulara göre daha dar bir şekilde gruplandıracak.

Artifact’ın amacı, okuyucuların akışlarını daha iyi kontrol etmek, kişiselleştirmek ve çeşitlendirmek için belirli bir konudan daha fazla veya daha az göstermek için bir düğmeye tıklamalarına olanak tanıyan araçlar sağlamak. Bu arada kullanıcılar, yayıncıları engelleyerek veya duraklatarak ya da genel ilgi kategorilerini seçip kaldırarak ilgi alanlarını yönetmek için ayarlara girebilecekler.

Yeni bir özellik, kullanıcıların belirli bir makalenin ağlarında popüler olduğuna dair bir sinyal görmek için kişilerini yüklemelerine olanak tanıyor. Artifact’ın özelliği daha gizlilik odaklı olduğu için bu özellik, kullanıcının takip ettiği kişiler arasında popüler olan makaleleri gösteren Twitter’ın Top Articles özelliğinden farklı.

ABD’de bir haber okuyucu uygulaması başlatmak, Google News, Apple News ve Meta’nın News Feed’i gibi teknoloji devlerinin sunduklarıyla rekabet etmek zorunda kalacağı için zorlu bir süreç. Pew Research’ün verilerine göre, ABD’li yetişkinlerin yaklaşık üçte biri haberlerini düzenli olarak Facebook’tan alıyor ve bu da haber pazarındaki herhangi bir yeni girişim için zorluk teşkil ediyor. Artifact, Çin’deki Toutiao ya da Japonya’daki SmartNews’in ABD’deki versiyonu gibi görünüyor; her ikisi de algoritmalardan ve makine öğrenimi teknolojisinden yararlanarak her kullanıcı için uygulamanın içeriğiyle nasıl etkileşim kurduklarına dayalı olarak seçilmiş bir dizi haber makalesi oluşturuyor.

Systrom, Artifact’in bu diğer kişiselleştirilmiş haber okuyuculara benzediğini, ancak burada “şeytanın ayrıntıda gizli olduğunu” savunuyor. Uygulama, seçtiği haberleri tek tek kullanıcılara sunmak için makine öğrenimi teknolojilerini kullanıyor. Systrom, Artifact tarafından kullanılan makine öğreniminin 2017 yılında Google’da transformatör olarak adlandırılan bir teknoloji olduğunu belirtiyor. Bu teknoloji, bazı yönlerden öncekilere benzeyen ancak kaputun altındakilerden nasıl yararlandıklarıyla kendilerini farklılaştıran yeni uygulamaların ortaya çıkması için bir pazar yaratıyor.

Sonuç olarak, Artifact’in Instagram’ın kurucuları tarafından yepyeni bir uygulama olarak, özellikle de haber odaklı bir uygulama olarak piyasaya sürülmesi sürpriz oldu. Ancak uygulama, kişiselleştirilmiş haber okuyucu pazarında benzersiz bir şey sunuyor.

Salih Durmuş
Salih Durmuş
Blockchain, Metaverse ve FinTech sektörü ile ilgili konularda okumayı ve yazmayı seven, start-up kurma hayali olan, genç bir macera sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler