Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaTeknolojiChatGPT-4 ve GPT-3.5 Arasındaki 5 Temel Fark

ChatGPT-4 ve GPT-3.5 Arasındaki 5 Temel Fark

GPT-4’ün yeteneklerine ilişkin tüm spekülasyon ve iddiaların ardından, GPT dil modelleri ailesinin merakla beklenen dördüncü versiyonu 14 Mart 2023 tarihinde piyasaya sürüldü.

GPT-4, sahip olduğu söylenen bazı özelliklerle birlikte gelmedi. Bununla birlikte, en son model GPT-3.5 ve öncekileri önemli ölçüde geliştiriyor. Peki GPT-4’ün GPT-3.5’ten farkı nedir? GPT-4 ve GPT-3.5 arasındaki bazı temel farkları ele alacağız.

1.)  Yaratıcılık

GPT-4, özellikle daha yüksek düzeyde yaratıcılık gerektiren görevleri tamamlama söz konusu olduğunda, selefi GPT-3.5’ten daha yaratıcıdır. Örneğin, her satırda hem İngilizce hem de Fransızca kullanarak bir şiir yazması istendiğinde GPT-4, her satırda her ikisini de kullanmak yerine iki dil arasında geçiş yapan GPT-3.5’ten daha iyi sonuçlar vermiştir.

2.) Görüntü veya Görsel Girdiler

GPT-4 hem metin hem de görsel girdileri kabul edebilen çok modlu bir dil modeliyken, GPT-3.5 yalnızca metin komutlarını kabul edebilir. Bu da GPT-4’ün el yazısıyla yazılmış matematik problemleri ve Reddit memleri de dahil olmak üzere hemen hemen her görüntüyü anlayabileceği ve tanımlayabileceği anlamına geliyor. GPT-4 duyurusu canlı yayını sırasında, bir OpenAI mühendisi modeli bir Discord sunucusunun ekran görüntüsüyle besledi ve GPT-4, o sırada çevrimiçi olan kullanıcıların adları da dahil olmak üzere her ayrıntıyı tanımlayabildi.

3.) Daha Güvenli Yanıtlar

GPT-4, GPT-3.5’e kıyasla model düzeyinde sisteme dahil edilmiş daha fazla güvenlik önlemine sahiptir. Bu, GPT-3.5’in %6,48’lik toksik yanıtlarına kıyasla GPT-4’ün yalnızca %0,73 oranında toksik yanıt ürettiği anlamına gelmektedir. GPT-3.5 ile OpenAI, kullanıcıların yaptıklarını ve sordukları soruları izleyerek, kusurları belirleyerek ve bunları hareket halindeyken düzeltmeye çalışarak güvenlik konusunda daha denetime dayalı bir yaklaşım benimsemiştir.

4.) Yanıtların Gerçekliği

GPT-4’ün kendinden emin bir şekilde saçma ve gerçek dışı bilgiler üretme olasılığı GPT-3.5’e göre daha düşüktür. GPT-4 teknik raporuna göre, yeni modelin GPT-3.5’e kıyasla “yapay zeka halüsinasyonu” görme olasılığı %19 ila %29 daha azdır. ChatGPT’de GPT-4 modelinden alınan yanıtlar belirgin şekilde daha gerçekçidir.

5.)  Bağlam Penceresi

GPT-4, GPT-3.5’e göre önemli ölçüde daha iyi bir bağlam boyutuna ve penceresine sahiptir, yani bir konuşmanın bağlamını ve konuşma sırasında verilen talimatları daha uzun süre daha iyi hatırlayabilir. Bu, modelin konu dışına çıkma eğilimini veya bir konuşma sırasında ilerledikçe talimatları takip etmeme eğilimini azaltmaya yardımcı olur.

Genel olarak GPT-4, yaratıcılık, görsel girdileri işleme yeteneği, güvenlik önlemleri, yanıtların gerçekliği ve bağlam boyutu ve penceresindeki iyileştirmelerle GPT-3.5’e göre bir gelişmedir. Bununla birlikte, modelin işleyebileceği veri hacminde hala sınırlamalar vardır ve makale modelin mükemmel olmadığını belirtmektedir. Yine de GPT-4, dil modellerinin ve yeteneklerinin geliştirilmesinde ileriye doğru atılmış önemli bir adımı temsil etmektedir.

Salih Durmuş
Salih Durmuş
Blockchain, Metaverse ve FinTech sektörü ile ilgili konularda okumayı ve yazmayı seven, start-up kurma hayali olan, genç bir macera sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler