Çarşamba, Şubat 28, 2024
Ana SayfaTeknolojiÇoklu Bulut Nedir ve Daha Fazlası

Çoklu Bulut Nedir ve Daha Fazlası

Geliştiriciler genellikle Çoklu Bulut (Multi Cloud)  ile ilgilenmiyorlar fakat ilgilenmeliler.

Geliştiricilerden bağımsız olarak çalıştıkları şirketlerde genellikle çoklu bir bulut ortamı zaten vardır. Çoklu bulut, bir işletmenin farklı bulut sağlayıcılarından farklı hizmetleri seçtiği bir stratejidir, çünkü bazıları belirli görevler için diğerlerinden daha iyidir. Böylece X şirketi , altyapı için bulut A’yı, uygulama geliştirme ve test için bulut B’yi ve bir bölgedeki veri yerelleştirme için bulut C’yi kullanabilir.

Geleneksel olarak çoklu bulut olarak düşünülse de, bu kurulum gerçekten sadece mümkün olanın yüzeyini çizmekte. Bunun nedeni, A, B ve C bulutlarının iş akışı perspektifinden birbirinden izole edilmesi ve aralarında çok az veri paylaşımı veya hiç veri paylaşımı olmaması. Geliştiriciler için gerçek bir getirinin olduğu yer tam olarak burasıdır.

Veri paylaşımının zorlaşması ile geliştiriciler artık çoklu bulut ortamlarını kullanmaya başladı.  Bulutlar arası engeller her zaman çok zorlayıcı olmuştur. Şimdi ise Kubernetes, Terraform gibi düzenleme çözümleri ve Datadog gibi izleme çözümleri çoklu bulutu daha yönetilebilir hale getirdi. Ancak, devletsiz uygulamaların bulutlarda tutarlı bir şekilde yönetilebildiği bir dünyada bile, hem veri hem de işlem yönetiminin devam ettirilmesi bir canavar olmuştur.

Bunun gibi modern uygulamaları bir adım öteye taşıyabileceğinizi ve tek bir veri katmanını AWS ve Google Cloud veya Google Cloud ve Azure veya aynı anda tüm “üç büyük” arasında dağıtabileceğinizi hayal edin. Bunların hepsini dağıtım ve birlikte çalışabilirlik sorunları olmadan kullanabilmeyi hayal edin. Bu, geliştiricilere, geliştirdikleri uygulamalar için en iyi araçları ve bulut hizmetlerini seçme esnekliği sağlar. Başka bir deyişle, AWS Lambda’yı, Google Cloud’un AI Platformu’nu ve Microsoft’un Azure DevOps Hizmetlerini birleşik bir konsolda kullanın. MongoDB Atlas’taki yeni çoklu bulut kümeleri özelliği ile bulutlarda (AWS, Azure ve Google Cloud) sorunsuz bir şekilde çalışabilirsiniz.

Çoklu bulut ortamlarını kullanarak hem istediğiniz bulut ortamlarının istediğiniz araçlarını alabilirsiniz hem de uygulamalarınızda düşük gecikme ve yüksek hızla çalışabilirsiniz. Ve bunu, veri yönetimi karmaşıklığı eklemeden yapabilirsiniz.

Çoklu bulut kümelerinde, bulut arası geçişin artık ihtiyacınız olduğunda basit bir seçenek olduğunu bilerek daha rahat edebilirsiniz. Çoğu geliştiricinin bunu yapması ise sadece bir zaman meselesi.

Kaynak: https://thenextweb.com/dd/2020/11/20/whats-multi-cloud-and-why-should-developers-care/

Merve Eyüboğlu
Merve Eyüboğlu
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği | IEEE İTÜ ComSoc Tanıtım ve Tasarım Koordinatörü
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler